İnternet haber
16 Eylül 2008 Salı

CHP ve AKP'nin adayları kim?

Yerel seçimlerin ilk aday adaylarının isimlerini açıklamaya devam ediyoruz. (2)
İstanbul'da seçim yarışı hızlandı. İlk aday adayları kimler? İşte Barış Yarkadaş'ın yazı dizisinin 2. bölümü:

CHP VE AKP’LİLERİN GÖZÜ MALTEPE'DE

Anadolu Yakası’nın en büyük ilçelerinden olan Maltepe’de, CHP’nin AKP’yle arasındaki farkı “2 bin oy”a indirmesi, gözleri bu bölgeye çevirdi. Bölgede, Gazeteci Rıza Zelyut, Öğretmen Zübeyt Çelik ve Doktor Mustafa Zengin’in zemin yokladığı biliniyor. Her üç isim de CHP’nin adayı olarak yerel seçimlere katılmayı tasarlıyor. Bazı kaynaklar, Alevi inancına sahip seçmenlerin yakından tanıdığı Rıza Zelyut’un, Kartal’dan da aday olabileceğini ifade ediyor. Kartal Belediye Başkanı Arif Dağlar’ın son dönemde yıprandığına dikkat çeken CHP’liler, “Belediye binası bile kaçak olan bir ilçede, AKP’li başkan çıkıp kime ne anlatacak?” diyor.

AKP’li Kartal Belediyesi’nin bir şirketinin 4 trilyon lira zararla kapandığına da dikkat çeken CHP’liler, “Herhalde çıkıp şirketleri büyük başarıyla batırdık” demeyeceklerdir. AKP’nin Kartal’da şansı yok” ifadesini kullanıyor. Zelyut’un bu yüzden Kartal’da “küstürülen Aleviler” için önemli bir simge olduğunu vurgulayan bir siyasi analist, şöyle konuşuyor: “Sayın Zelyut, özellikle medyadaki çıkışlarıyla, laik kesimde büyük sempati topluyor. Bu bir avantaj. CHP bu avantajı kullanırsa, Kartal’daki tablo değişebilir.”

Bu arada, Kartal'da 5 aday adayının daha ismi öne çıkıyor. Bunlar, Celal Dinçer, Doktor Altunok Öz, Atalay Atilla, Ümit Özerol ve Özgen Nama olarak ifade ediliyor.


AKP MALTEPE'DE SIKINTILI


AKP’nin Maltepe’de ise “büyük sıkıntı” yaşadığı ifade ediliyor. Özellikle 22 Temmuz seçimleri öncesi “tapu sözü” verilen Başıbüyük Mahallesi halkının, bugün yıkımla karşı karşıya kaldığına vurgu yapan bir CHP’li şöyle diyor: “Maltepe Başıbüyük Mahallesi halkı, son seçimde AKP’ye yüzde 67 oranında oy verdi. Çünkü, Belediye Başkanı Fikri Köse (tapularınızı vereceğiz) diye söz vermişti. Ama bugünkü tablo tam tersi. Başıbüyük’te TOKİ belası var şimdi. TOKİ evleri her an yıktırabilir. Kadınlar, erkekler ve çocuklar evleri yıkılmasın diye nöbet tutuyor. AKP hangi yüzle bu bölgeden oy isteyecek? Başıbüyük halkı, bu seçimde evini yıkmak isteyen AKP’ye önemli bir ders verecek.”

KADIKÖY VE ATAŞEHİR’DE NE OLUR?

Öte yandan, seçimlerde gözlerin çevrileceği bölgelerden biri olan Kadıköy’de de siyasi tansiyon hayli yüksek. CHP’nin mevcut Belediye Başkanı Selami Öztürk, yakın çevresine yeniden aday olduğunu açıkladı. Öztürk’ün karşısına ne CHP’den ne de AKP’den şu ana dek herhangi bir aday çıkmadı. Bazı kaynaklar, CHP MYK Üyesi Sırrı Özbek’in Kadıköy’den aday olacağını iddia etti. Ancak Özbek, kendisine yöneltilen sorular karşısında suskunluğunu korudu. Şu ana dek “renk vermedi.”

Selami Öztürk ise bu iddialar karşısında konuşmak yerine, “Ataşehir’i de kazanmalıyız” diyor. Öztürk, CHP’nin Ataşehir’i kazanmasının ise sanılandan daha kolay olduğunu vurguluyor. Öztürk şöyle diyor: “Kadıköy ve Üsküdar’dan Ataşehir’e katılacak mahallelerin birçoğu, önümüzdeki dönemde Kentsel Dönüşüm yüzünden yıkımla karşı karşıya kalacak. Ataşehir bir rant bölgesi haline getirilecek. Yoksul mahallelere, (Siz buradan taşının, uzaklara gidin) denilecek. CHP bu mahallelere yönelik bir politika geliştirdiği ve (Güvenceniz biziz, evlerinizi yıktırmayacağız) dediği taktirde Ataşehir’in başkanlığını kazanır. Ayrıca biz kimseyi yerinden yurdundan da etmeyeceğiz. Bunu da anlatmamız gerekiyor. Biz (Yerinde Dönüşüm) yapacağız.”

Cuma günü sohbet ettiğim Öztürk, bir de örnek veriyor: “Fikirtepe’yi de yıkmak istiyorlar. Ama buna biz engel oluyoruz. Tapularını verdirttik. Mahalle halkı TOKİ’yle karşı karşıya geldi. Ancak yıkıma izin verdirtmeyiz. Çünkü, tapulu bölgeler buralar. Ataşehir’de de aynı garantiyi verdiğimiz taktirde, önümüzde kimse duramaz.”

AKP'NİN ADAYI KİM OLUR?


AKP’nin bölgede aday bulmakta zorluk çektiğini de söyleyen Öztürk, “Son anketler, CHP’nin oylarını yüzde 60’ın üstünde gösteriyor. Başbakan Erdoğan da burayı kazanamayacağını biliyor. Ama partisini motive edebilmek için yüksek perdeden konuşuyor” diyor.

Öztürk, Ataşehir’e yönelik analizini dile getirirken, bölgede ise heyecanlı bir yarış sözkonusu. Yeni ilan edilecek belediyenin “ilk başkanı” olmak için CHP’den iki isim öne çıkıyor. Bu isimler, Battal İlgezdi ile Zafer Nuhoğlu… Her iki isim de şu an CHP İstanbul’un İl Yönetim Kurulu Üyesi. Yönetimde birlikte çalışan İlgezdi ve Nuhoğlu’nun adaylık için kulis yaptığı biliniyor.

AKP ise henüz bölgede bir atağa geçmiş değil. AKP Kadıköy eski İlçe Başkanı Ömer Abamor’un adı adaylık için geçiyor. Ancak AKP’nin “tanınmış” bir adayla yola çıkmak istediği belirtiliyor.

ESKİ BAŞKAN DA NİYETLİ

Küçük Çekmece’de ise eski belediye başkanlarından Nurettin Şen’in, partisi CHP’yi yeniden temsil etmek istediği biliniyor. Hatta Şen’in bu yüzden, İlçe Başkanlığı adaylığından çekildiği de kulislere yansımıştı. Çünkü; CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, ‘’belediye başkanlığına aday olmayı düşünenler”in ilçe yönetimlerinde görev almamasını istemişti. Tekin, buna “seçim öncesi örgütler boşalıyor, çalışma yapılamıyor” gerekçesini göstermişti. Şen de bu sözlerin ardından, ilçe başkanlığı adaylığından çekildi. Çalışmalarını belediye başkan adaylığına yoğunlaştırdı.

K. Çekmece’de parti içinden ikinci bir isim de öne çıkmaya başladı. İşadamı Ali Delen’in adı da kulislerde “aday” olarak konuşuluyor. Delen, “Böyle bir niyetim yok” dese de yakın çevresi “Süreç ne gösterir bilinmez” ifadesini kullanıyor.

AZİZ YENİAY HEDEF BÜYÜTTÜ


K. Çekmece’nin mevcut Belediye Başkanı Aziz Yeniay’ın ise bu kez Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olmak istediği belirtiliyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la yakın ilişkisi olan AKP’li Yeniay, aslında bu şansı 1998’de kılpayı kaçırmıştı. Erdoğan’ın ceza alması ve başkanlığının düşmesi sonucu Fazilet Partisi içinden iki isim öne çıkmıştı. Bunlardan biri Ali Müfit Gürtuna, diğeri ise Aziz Yeniay’dı. Erdoğan’ın o dönemki adayı olan Yeniay, Erbakan’ın Gürtuna’yı işaret etmesi yüzünden başkanlık koltuğuna oturamadı. Gürtuna, Erdoğan’ın yerine seçildi. Yeniay ise partiden kopan ekibin içinde yer aldı ve Erdoğan’la hareket etti. Erdoğan liderliğinde girilen ilk seçimde de K. Çekmece’nin başkanı oldu. AKP’li kaynaklar, Yeniay’ın bu dönem şansının olabileceğine vurgu yapıyor.

“MELEN AKP’Yİ YIPRATTI”

Kadir Topbaş’ın özellikle Melen Çayı Projesi yüzünden yıprandığını vurgulayan bir AKP’li şöyle konuşuyor: “CHP İstanbul İl Örgütü’nün Melen’in üzerine gitmesi sıkıntı yarattı. Melen Çayı’nın kirli olduğunun ortaya çıkması, AK Parti’ye İstanbul’da üç puan kaybettirdi. Başbakan Erdoğan, bu yüzden üç bakanımıza, Veysel Eroğlu, Beşir Atalay ve Recep Akdağ’a talimat verdi. Üç bakanımız canlı yayında suyla ilgili açıklama yaptı. Kamuoyunu ikna etmeye çalıştı. Ancak Sayın Genel Başkanımız Erdoğan, partinin su meselesi yüzünden yıpranmasına çok içerledi. Kadir Topbaş’ı bu toplantıdan sonra Dolmabahçe’ye çağırdı. Orada (elindeki tüm işleri yıl sonuna kadar bitir) dedi. Bu önemli bir mesajdır.”

Yeniay’ın bu yüzden öne çıkabilecek bir isim olduğunu vurgulayan AKP’li kaynak, “Ancak adaylar arasında Erdoğan Bayraktar’ın adı da geçiyor. Bayraktar her ne kadar yalanlasa da içinde bu sevdanın olduğu biliniyor. Şimdi yalanlaması ise Topbaş’la ilişkisini bozmamak istemesinden. Çünkü TOKİ İstanbul’da çok iş yapıyor. Topbaş bu işleri engelletir diye, (Aday değilim) diyor. Ama bunları konuşmak için biraz erken…” ifadesini kullanıyor.

ÇARŞAMBA: SAADET PARTİSİ'NİN 12 ADAYI, AVCILAR, KAĞITHANE ve BAHÇELİEVLER'DE DURUM NE?

PERŞEMBE: TUZLA VE BÜYÜK ÇEKMECE'DE NELER OLUYOR? ANAP'TAN CHP'YE KİMLER KATILIYOR?

CUMA:
BEYKOZ, SARIYER VE BÜYÜKŞEHİR ADAY ADAYLARI KİMLER?
  • Yorum(ları) Oku
  • Yorum Yaz
  • Haberi Paylaş
  • Arkadaşına Gönder
  • Yazdır
 esra yaprak
09 Haziran 2010 Çarşamba
fatih sinan yılmaz bey inşallah başkan olur şu ataşehire onu çok seviyoruz, hepimiz size çalışacağız bu secimde fatih bey yolunuz açık olsun
 alp ata
26 Mart 2009 Perşembe
Nurettin şenin aday olduğunu gördüğümde çok şaşırdım onun aday olması için chp nin k.çekmeceyi gözden çıkarması gerekir.ayrıca yarısı yanlış yarısı uydurma diyen bir arkadaş v ar sanırım k.çekmecede yaşamıyor.aynı topraklardan dolandırıcısıda çıkar dürüstüde küçükçekmecede yetişmiş diye oy verilmesi komik bir yaklaşım.Nurettin Şen harici tüm partilere oy verebilirsiniz parti falan farketmez.
 Mert İnce
22 Mart 2009 Pazar
Fatih Sinan Yılmaz ı tanıyanlar iyi bilir.O ne dürüst, o ne itibarlı bir insandır.
Bırakın bu işleri be kardeşim.İnsanları doğru tanıyın.Ne iş yaptıklarına iyi bakın.Gözünüzü boyamasınlar...
 özden erdoğan
09 Mart 2009 Pazartesi
Çiçeği burnunda ilçemize yakışan;Ataşehiri iyi bilen dürüst,heyecanlı,çalışkan,etrafında sevilen ve sayılan,aynı zamanda bölge dışından gelmemiş,içimizden biri olan arkadaşımız FATİH SİNAN YILMAZI destekliyorum.Oyunuzu kullanmadan önce FATİH bey'i biraz dinleyip öyle karar vermenizi temenni ediyorum.Hayırlısı ne ise o olsun.Saygılar.
 orhan guler
09 Mart 2009 Pazartesi
SN NURETİN ŞENİN YAPTIKLARINI UNUTMUŞLAR OZAMKİ BŞEHİR BAŞINDA TAYİB BY VARDI ŞİMDİ DİYORLARYA BİZDEN OLMAYANA YARDIM YOK OZAMAN DA NURETİN ŞEN YARDIM VERMEDİLER ANÇAK KENDİ İMKANLARIYLA MAAŞLAR ÖDEDİ ÇEKMEÇE TARİHİNDE ŞEN ZAMANINDA ASFAT GÖRDÜ GÖLÜ TOPARLADI SIGINMA EVLERİ YAPTI SAYSAK BİTMEZ BAZI HİZMET YAPMADI DİYEN YORUMCU ARK VE ÇEKMEÇE HALKINA DUYURULUR TEŞEKKÜRLER
 Deniz Saydam
03 Mart 2009 Salı
Sayın Yusuf Öz; siz hiç mi birşey bilmiyorsunuz... Yazdıklarınızın yarısı yanlış, diğer yarısı yanlı ve çarpıtma... Ne olur iyi niyetliyseniz araştırın, öğrenin; kandırılmayın... Kötü niyetliyseniz destekli atın...
 resül erkan
24 Şubat 2009 Salı
fatih sinan yılmaz başkanım selamlar
 YUSUF ÖZ
24 Şubat 2009 Salı
NURETTİN ŞEN 5-10 YIL BEELDİYE BAŞKANLIĞI YAPTI İLÇEMİZE YAPTIĞI HİÇBİR İCRAAT OLMADI YOLSUZLUKLAR İLE ANILDI DSP LİLERİN KENDİ İFADESİ TARTAKLANARAK KÜRSÜDEN İNDİRİLDİ DSP DEN İHRAÇ EDİLDİ BAĞIMSIZ ADAY OLDU EN SONUNDA CHP DEN K.ÇEMMECE BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLDU BİZ Mİ YANLIŞ BİLİYORUZ VEYA BUNLAR HİÇBİR ŞEY BİLMMİYORMU
 Ali GÖKÇE
22 Şubat 2009 Pazar

SEVGİLİ ATAŞEHİR Lİ BU GÜNE ADAR İÇERENKÖY BAKKALKÖY ATAŞHİR MAHALLALERİ KADIKÖYÜN ÜVEY EVLADI GİBİ İDİ HİÇ BAKILMIYOR KENAR MAHALLESİ İDİ
ŞİMDİ YENİ KASABA OLUYORUZ İYİ BİRİNİ BAŞKAN YAPMAK ZORUNDYIZ BUNUN İÇİN EN AZ BİR MÜHENDİS VEYA MİMAR OLMASI VE ATAŞEHİRİMİZİ İYİ TANIYAN BİRİ OLMASI GEREK BU GÜNE KADAR SCİLE BİLECEK EN İYİ ADAY BATTAL KARDEŞİMİZ BENCE chp yi destekleyelim oyumuzu ona verelim inanın pişman olmayacaksınız.
 metin korkmaz
17 Şubat 2009 Salı
FATİH SİNAN YILMAZ DEMOKRAT PARTİNİN ATAŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI KENDİSİ ÇOK BAŞARILI DÜRÜST SAYGIN ESNAF TARAFINDAN SEVİLEN VE ATAŞEHİRLİLLER TARAFINDANDA SEVİLEN BİR ADAY BENCE ÇÜNKÜ YILLARDIR ATAŞEHİRDE OTURUYOR VE BÖLGE SORUNLARINI İYİ BİLİYOR FATİH SİNAN YILMAZ ATAŞEHİR SENİNLE GURUR DUYUYOR
Ad Soyad
Ad soyad yazınız.
E-Posta
E-posta adresi yazınız.Hatalı e-posta adresi.
Yorum
Yorum yazınız.
 
Ad Soyad
Ad soyad yazınız.
E-Posta Adresiniz
E-posta adresi yazınız.Hatalı e-posta adresi.
Arkadaşınızın E-Posta Adresi
E-posta adresi yazınız.Hatalı e-posta adresi.
Mesaj
Yorum yazınız.
 
Tüm hakları saklıdır. Copyright © 2012 - Sosyal Haber. Bu sitedeki herhangi bir haber izinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Tasarım ve Yazılım: Başkent Yazılım

haber, online haberler, internet haber, güncel haberler, internet haber sitesi, flaş haber, gündem, haberler, haber sitesi